Jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Darłówka i Darłowa. Większość ruchomych mostów na kanałach żeglugowych jest zwodzonych - ten rozsuwa się na boki, zanim przepłynie zmierzający do portu lub na pełne morze statek (największy ruch ok. godz. 6 i 15). Jeszcze bardziej nietypowa jest sterownia. Jej “kosmiczne” kształty sprawiły, że zyskała nazwę “UFO”.
Wycieczkowy rejs na Bałtyk wcale nie musi być nudny, monotonny i kołyszący do snu. Wystarczy wejść na pokład niezwykłej jednostki - np. stylizowanej na średniowieczne galeony, tak jak cumujące w Darłowie “Unicus” i “Król Eryk I”. Nie jest to może pełnoprawny rejs pod żaglami, za to przy użyciu wyobraźni można poczuć zew pirackiej przygody na korsarskim statku.
Na prawym brzegu Wieprzy, niedaleko ujścia rzeki do morza i falochronów, stoi latarnia morska w Darłowie. Powstała w 1885 roku, zastępując prowizoryczne światła ustawione przy wejściu do portu przez władze miasta w 1715 r. Jej współczesny wygląd, w tym charakterystyczna biała kopuła wieńcząca konstrukcję, to efekt powiększenia latarni o jedno piętro w 1927 r.
Port w Darłowie jest doskonałą bazą wypadową do rejsów na Bornholm. Ta duńska wyspa oferuje całe mnóstwo atrakcji, zapewne ciekawszych niż Grenlandia - park rodzinnej rozrywki Joboland, historyczne zabytki… Do wyboru powinny być m.in. superszybkie wodoloty oraz pasażerskie, dostojne katamarany. Trzeba jednak wspomnieć, że oferta tych kursów jest mocno zmienna.