Zaskakująca egzotyczna przygoda

Zaskakująca egzotyczna przygoda

Szukając czegoś nieoczywistego na wyjazd wakacyjny, warto zwrócić się w kierunku Azji Środkowej. Wiele osób może zastanawiać się, co warto zobaczyć w tej części świata. Godnym polecenia miejscem jest Uzbekistan. 

Wielokrotne odwiedzanie tych samych miejsc daje pewne korzyści. Wiemy jak się zachować, gdzie pójść i co zobaczyć, a także jak miło spędzić czas. Jeśli jednak planujemy prawdziwą przygodę, to wybieramy destynacje, których jeszcze nie widzieliśmy. Tym ciekawsza będzie wyprawa jeśli miejsce, do którego pojedziemy jest rzadkim kierunkiem wypraw turystycznych. Ma to swoje zalety, gdyż nie utkniemy w kolejce do zdjęcia przy znanej rzeźbie lub w miejscu, którym kręcono popularny serial. Dzięki temu szybciej i sprawniej będziemy mogli poruszać się po atrakcjach, a tych zwykle jest pod dostatkiem. Takim państwem, które nieśmiało zwraca na siebie uwagę turystów z całego świata jest Uzbekistan.

Wyprawa do Uzbekistanu

Do Taszkientu czyli stolicy najlepiej dotrzeć samolotem. Z tego miejsca możemy ruszyć w dalszą podróż pociągiem lub autobusem. Bilety na ten pierwszy warto rezerwować odpowiednio wcześniej przez stronę internetową, na której język angielski miesza się z rosyjskim. Jakość tej formy transportu jest bardzo różna. Można trafić na wygodny i komfortowy pociąg jak również taki, w którym podróż będzie się dłużyć. To i tak lepszy wybór w porównaniu z autobusami, w których panuje ścisk, a dłuższa trasa bez toalety może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto wiedzieć, że na dworcach kolejowych panuje procedura znana do tej z lotnisk. Sprawdzane są bilety, paszporty i bagaż, a "odprawa" kończy się na 30 min przed odjazdem pociągu. Dobrze więc pojawić się odpowiednio wcześniej, aby zdążyć z formalnościami. Alternatywą jest przelot samolotem pomiędzy głównymi miastami: Taszkientem, Urgenczem, Bucharem i Samarkandą

Baza hotelowa rośnie proporcjonalnie do zainteresowania turystów tym krajem. Oznacza to tyle, że przed wylotem warto zarezerwować pokoje hotelowe w miejscowościach, które planujemy odwiedzić. Jeśli spontanicznie przemieszczamy się po kraju, to jest szansa na znalezienie noclegu, ale może to wymagać czas. Ten lepiej poświęcić na zwiedzanie i odpoczynek. Wymeldowując się z każdego hotelu otrzymujemy karteczkę z rejestracją. Jest to potwierdzenie naszej obecności w danym czasie i konkretnym miejscu. Warto ją zabrać, gdyż może przydać się na wypadek kontroli na dworcu. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które wolą powierzyć takie zadania w dobre ręce będzie wybór odpowiedniego biura turystycznego. Jedno z nich sprawi, że wyprawa do Uzbekistanu będzie niezapomnianą przygodą. Znaleźć je można na https://ctpoland.com.pl/wycieczki-do-uzbekistanu.

Co zjeść? Kiedy jechać? Co zobaczyć?

Uzbekistan najlepiej zobaczyć wiosną lub wczesną jesienią, kiedy temperatury umożliwiają spędzanie czasu na zwiedzaniu. Miesiące wakacyjne dla niewprawionych podróżników mogą okazać się trudne do zniesienia. Przygodę najpewniej zaczniemy od stolicy - Taszkientu, gdzie oko nacieszą mauzolea, meczety czy medresy. Znajduje się tu także Pałac Księcia Romanowa, w którym siedzibę utworzyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dobrym wstępem do poznania kultury tego azjatyckiego państwa będą muzea - historii, Emira Timura wraz z pięknie położonymi w pobliży ogrodami, czy choćby muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu. 

Miejscowe jedzenie jest smaczne i tanie, a w kuchni dominują produkty mięsne oraz zbożowe. Dużo w niej także warzyw i owoców, które dostępne są w zależności od sezonu. Będąc na miejscu warto spróbować plov - ryż z marchewką, kawałkami mięsa i dodatkiem rodzynek, smażony lagman -makaron z warzywami i mięsem, czy samsy - trójkątne pierożki z nadzieniem. Dań jest dużo więcej, a ich wariancje można spotkać na każdym kroku. Hotelowe śniadania najczęściej serwowane są w formie szwedzkiego stołu. Spotkamy na nim kiełbaski, sery, świeże warzywa, pieczywo, jajka, pierożki z nadzieniem i uzależnione od pory roku owoce. Jest to zwykle prosta, ale bardzo smaczna kuchnia, a niektóre przepisy i smaki można odtworzyć po powrocie do domu.

Perspektywa przygody, którą oferuje Uzbekistan z pięknymi zabytkami na liście UNESCO, smaczną kuchnią, ciekawymi ludźmi i wyszukaną ceramiką jest intrygująca, a przez to niezmiernie ciekawa. Gratka dla wszystkich, którzy chcą znaleźć się w miejscu nieoczywistym, zaskakującym i pełnym tajemnic.

Dodano: 2020-01-08 14:45:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz